ITU (Međunarodna unija za telekomunikacije)

Međunarodna unija za telekomunikacije (International Telecommunication Union - ITU) je specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija za informacione i komunikacione tehnologije – ICT.

ITU je osnovana 1865. godine, sa ciljem olakšavanja međunarodne povezanosti u komunikacionim mrežama. Članice Međunarodne unije za telekomunikacije su 193 države članice Ujedinjenih nacija, koji se sastaju svake četvrte godine na Konferenciji opunomoćenika ITU-a. Na toj Konferenciji određuju se politike, pravac i aktivnosti ITU-a, kao i izbor članova drugih organa ITU-a.

U partnerskom odnosu sa Međunarodnom unijom za telekomunikacije Agencija organizuje godišnju Međunarodnu konferenciju "Regulatorna djelatnost u sektoru elektronskih komunikacija". Konferencija predstavljala kontinuitet aktivnosti na polju regulacije sektora elektronskih komunikacija i omogućava dijalog između eksperata ITU ‐ Sektora za razvoj telekomunikacija, predstavnika ministarstava kao donosilaca odluka na poljima utvrđivanja politika i strategija razvoja sektora elektronskih komunikacija, predstavnika regulatora kao kreatora regulatornog okvira i regulatornih mjera za stvaranje konkurentnog tržišta i povoljnog poslovnog ambijenta, te predstavnika operatora.

Veoma dobra i uspješna saradnja Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost sa Međunarodnom unijom za telekomunikacije ogleda se i u posjeti visokih zvaničnika ITU-a Agenciji. Jedna od posljednjih takvih posjeta je bila u septembru 2023. godine. Direktor Sektora za razvoj telekomunikacija Međunarodne unije za telekomunikacije, dr Cosmas Luckyson Zavazava, sa saradnicima, posjetio je Agenciju za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost i tom prilikom se sastao sa članovim Savjeta i menadžmentom Agencije.

Tom prilikom, Direktor Zavazava se zahvalio na dugogodišnjem partnerstvu ITU-a i Crne Gore kao njene članice, a koje se ogleda u projektima koji se realizuju zajedno sa nadležnim institucijama Crne Gore, poput implementacije IPv6 protokola i izgradnji laboratorije za IPv6 protokol koja je tom prilikom zvanično puštena u rad na Univerzitetu Crne Gore. Laboratorija je finansirana najvećim dijelom od donacije Međunarodne unije za telekomunikacije.

Međunarodna unija za telekomunikacije ima značajnu ulogu u realizaciji i uspostavljanju Nacionalne tačke razmjene internet saobraćaja (MIXP) u Crnoj Gori. Za Crnu Goru je važno da ima uspostavljenu Nacionalnu tačku razmjene internet saobraćaja, jer se na taj način pospješuje razvoj internet servisa, snižava cijena usluga interneta, rasterećuju linkovi za globalni pristup internetu, poboljšava kvalitet usluge pristupa internetu i sigurnosti komunikacija, kako u pogledu zaštite ličnih podataka, tako i u pogledu bezbjednosti mreže.

U organizaciji Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Crne Gore, Međunarodne unije za telekomunikacije, Centra informacionog sistema Univerziteta Crne Gore i IT Društva, u decembru 2023. godine, održana je radionica za IPv6 (Internet Protocol v6) pod nazivom “Strategije i najbolje prakse za tehničke profesionalce”. Radionica je okupila predstavnike operatora elektronskih komunikacija iz Crne Gore, predstavnike državnih organa, predstavnike Univerziteta Crne Gore, kao i predstavnike međunarodnih organizacija (ITU i RIPE NCC). Organizacijom navedene radionice nastavljena je saradnja između Agencijje i ITU-a koja se odnosi na implementaciju IPv6 protokola u Crnoj Gori.